Każdy właściciel pojazdu powinien zadbać o to, aby funkcjonował on sprawnie. Dlatego niezbędne jest wykonywanie regularnych przeglądów, wymiany płynów samochodowych oraz opon w okresie letnim i zimowym. Jednak, aby samochód był bezpieczny niezbędne jest też wyważanie kół, które ma także istotny wpływ też na eksploatację pojazdu.

Czym jest wyważanie kół?

Wyważanie kół to istotny element działu mechaniki samochodowej jaką jest wulkanizacja. Wyważanie kół polega na równomiernych rozkładzie masy felgi i opony, tak aby środek ciężkości pokrywał się ze środkiem obrotu koła. Masa dzięki tej czynności rozkłada się równomiernie co wpływa korzystnie na komfort jazdy oraz właściwą eksploatację pojazdu. W celu wyważenia kół należy udać się do mechanika samochodowego, który świadczy usługi wulkanizacji, w tym wymiany opon.

Symptomy źle wyważonych kół

Źle wyważone koła mogą wpływać na komfort jazdy powodując ściąganie pojazdu na prawą lub lewą stronę lub charakterystyczne drganie kół podczas szybkiej podróży na przykład na autostradzie. Dotyczy to szczególnie źle wyważonych kół przednich. Z kolei jeśli w naszym samochodzie mamy niewyważone koła tylne to poczujemy wibracje na karoserii lub zarzucanie tylnej części samochodu szczególnie podczas wykonywania manewru skręcania. Również podczas jazdy może być słyszalny uciążliwy szum opon. Źle wyważone koła mogą też negatywnie wpłynąć na eksploatację pojazdu przyczyniając się do szybszego niszczenia bieżnika opony, a nawet zwiększonego spalania.

Kiedy wyważyć koła?

Koła należy wyważyć każdorazowo po ich wymianie niezależnie od sytuacji. Warto pamiętać, że również nowe koła mogą wymagać sprawdzenia u wulkanizatora. Wyważyć koła należy również po długotrwałej jeździe po dziurawym asfalcie lub drogach niskiej klasy. Przyczyną źle działających kół może być też usterka spowodowana wjechaniem z dużą szybkością w wyrwę na drodze lub po uderzeniem w krawężnik czy studzienkę kanalizacyjną. Jeśli, taka sytuacja przydarzyła się na drodze, warto skontrolować poziom wyważenia kół u mechanika samochodowego. Producenci opon zalecają również kontrolę opon po przejechaniu 10 tysięcy kilometrów. Pozwoli to na usunięcie ewentualnych usterek i zapewnienie bezpiecznego kierowania przez kolejne kilkaset kilometrów.