Bieżnik to zewnętrzny element opony, który gwarantuje kontakt ogumienia z nawierzchnią. Z uwagi na dużą ilość rodzajów opon i funkcji bieżnika, skład mieszanek używanych do jego produkcji jest bardzo złożony. Zwykle skład mieszanki gumowej, z której jest zbudowany bieżnik, zawiera kauczuk naturalny, jak i syntetyczny, elementami dodatkowymi są: sadza, krzemionka czy elastomery. Bieżnik musi być odpowiednio wyprofilowany. Jaką rolę pełni bieżnik w oponie?

Rodzaje bieżnika

Jednym z najważniejszych elementów opony jest jej bieżnik. Stanowi on bezpośredni bufor między pojazdem a nawierzchnią. Wyróżnia się sześć podstawowych rodzajów bieżnika, z czego opony samochodowe najczęściej wyposażane są w trzy pierwsze. Wzór asymetryczny – rzeźba jest zróżnicowana po obu stronach opony. Zewnętrzna strona charakteryzuje się większymi klockami bieżnika, które odpowiadają za stabilność jazdy. Mniejsze bloki umieszczone od wewnątrz rozpraszają wodę. Wzór kierunkowy – rzeźba przypomina wzorem „jodełkę” lub kształt litery „U”. Wzór symetryczny – obie połówki opony w przekroju wzdłużnym posiadają ten sam wzór. Pozostałe wzory, to mieszany, ciągnący i żebrowy.

Najważniejsze funkcje bieżnika

Główne zadanie bieżnika polega na zapewnieniu odpowiedniej przyczepności opon do nawierzchni podczas jazdy, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Ponadto musi gwarantować kierowalność, sterowalność oraz prawidłowe zachowania pojazdu na zakrętach. Bieżnik redukuje hałas podczas jazdy oraz zapewnia optymalne opory toczenia, co wpływa bezpośrednio na poziom zużycia paliwa. Wpływa też na trwałość całej opony, co determinowane jest przez materiał, z jakiego został wykonany. Zapewnia przenoszenie siły napędowej oraz siły hamowania, komfort i bezpieczeństwo jazdy. Na bieżniku spoczywa znaczna część odpowiedzialności za bezpieczną i spokojną jazdę w różnych okolicznościach, dlatego odpowiednio wysoki bieżnik opony to podstawa.

Opony samochodowe, to jeden z najważniejszych systemów bezpieczeństwa w samochodzie. Aby zapewnić sobie bezpieczną jazdę, nie trzeba inwestować w najdroższe opony. Jest wiele opon z tzw. średniej półki, które zapewniają całkiem niezłe parametry komfortu i bezpieczeństwa. Należy zadbać o odpowiednią wysokość bieżnika. To od stanu technicznego i głębokości bieżnika zależy przyczepność na wszystkich rodzajach nawierzchni. Zły stan ogumienia może nie być odczuwalny dla kierowcy podczas jazdy na suchym asfalcie, ale przy pokonywaniu trasy w deszczowy dzień można doświadczyć, jak ważna jest wysokość bieżnika. Wysokość bieżnika opony odgrywa tu kluczową rolę. Warto więc wiedzieć, jak jego zużycie wpływa na prowadzenie i drogę hamowania.