Prawidłowy dobór opon do felg jest bardzo ważny ze względów bezpieczeństwa. Podstawową informacją jest rozmiar ogumienia oraz indeksy prędkości i nośności. Parametry te znajdziemy w instrukcji obsługi pojazdu, na klapce wlewu paliwa lub na drzwiach kierowcy. Niewłaściwy dobór opon może skutkować nieprawidłowym działaniem systemów bezpieczeństwa oraz stwarzać zagrożenie w ruchu. Rozmiar opon to ciąg cyfr i liter oznaczają kolejno:

– szerokość opony podana milimetrach,

– wysokość profilu wyrażana w procentach oznacza stosunek wysokości boku opony do jej szerokości,

– literka R oznacza oponę radialną, która jest stosowana prawie w każdym aucie,

– średnica felgi, czyli średnica koła podawana w calach,

– indeks nośności, który oznacza dozwolone obciążenie dla jednej opony przy jeździe z maksymalną prędkością,

– literki Q, R, S, T, H, V, W, Y są oznaczeniami, z jaką maksymalną prędkością możemy poruszać się po drodze na naszych oponach.

Warto znać parametry opon w swoim samochodzie lub chociaż potrafić je odczytać. W przypadku, gdybyśmy uszkodzili oponę w drodze, a na dodatek nie mieli zapasowej. Wówczas służy pomocą Oponfix mobilna wulkanizacja i mechanika, działająca 24/H.

Jak dobrać oponę do felgi?

Dobierając oponę do felgi, nie musimy być ekspertami w tej dziedzinie. Rozmiar opon możemy znaleźć w kilku miejscach. Wystarczy sprawdzić jakie opony aktualnie użytkujemy. Ten sposób jest odpowiedni pod warunkiem, że na takich oponach samochód wyjechał z fabryki. Musimy zawsze brać pod uwagę, iż poprzedni właściciel mógł założyć nieodpowiednie opony, starajmy nie kierować się zbytnim zaufaniem.  Na bocznej stronie każdej opony jest oznaczenie, jaki rozmiar jest odpowiedni do naszego samochodu. Ponadto oznaczenia znajdziemy również w książce serwisowej, na słupku przy drzwiach kierowcy, na wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa. Każdy producent określa jakie opony zalecane są do tego modelu auta, dlatego najpewniejszym źródłem jest instrukcja obsługi auta.