Umiarkowany klimat wymaga, by właściciele samochodów odpowiednio reagowali na zmieniające się warunki. Od właściwie przygotowanego samochodu zależy bezpieczeństwo na drodze, dlatego nie wolno zaniedbywać żadnej z czynności, która może mieć na nie wpływ. Do podstawowych zabiegów należy sezonowa wymiana opon. W poniższym tekście pragniemy wytłumaczyć, dlaczego nie wolno jej zaniedbywać.

Jak klimat wpływa na opony?

W naszej strefie klimatycznej w odniesieniu do warunków jazdy samochodem wyróżniamy dwa sezony: wiosenno-letni oraz jesienno-zimowy. Ten podział uzależniony jest przede wszystkim od wysokości temperatury, z którą może wiązać szereg innych czynników. Od opon wymaga się, aby zapewniały jak najlepszą przyczepnością do nawierzchni, gdyż to od niej zależy komfort i bezpieczeństwo jazdy oraz skuteczność hamowania. Konieczność zapewnienia tych właściwości w różnych warunkach pogodowych sprawia, że należy korzystać z dwóch zestawów opon różniących się między sobą materiałem oraz ukształtowaniem bieżnika. Podstawowym surowcem stosowanym do produkcji opon jest mieszanka gumowa, ale w egzemplarzach przeznaczonych na sezon zimowy stosuje się też krzemionkę. Jej dodatek powoduje, że opony zimowe nawet w niskich temperaturach zachowują elastyczność, dzięki czemu nie tracą kontaktu z jezdnią i minimalizują ryzyko wpadnięcia samochodu w poślizg. Opony zimowe odznaczają się także specjalną rzeźbą bieżnika. Wyraźna jest większa ilość żłobień nazywanych lamelkami, ponadto biegnące przez jej środek rowki są o wiele głębsze. Do tak ukształtowanego ogumienia nie przykleja się śnieg czy błoto pośniegowe, których zaleganie utrudniłoby poruszanie się po trasie. Jednak to, co jest zaletą w sezonie jesienno-zimowym, staje się nieprzydatne wraz z nastaniem cieplejszych dni. W tym czasie ogumienie musi zachować odporność na wysokie temperatury, jeśli samochód ma być dobrze przyczepny. Natomiast bieżnik opony letniej może być płytszy, aby łatwiej z niego wymywała się woda pochodząca z opadów. O wymianie opon warto też pamiętać ze względów ekonomicznych. Odmienne warunki panujące w sezonie wiosenno-letnim powodują, że opony zimowe będą się wówczas o wiele szybciej zużywały, ponieważ wraz ze zmianą warunków modyfikujemy styl jazdy, czyli zwiększamy szybkość, pozwalamy sobie na większą dynamikę.

Kiedy najlepiej wymieniać opony?

Powszechnie przyjęło się, że wymieniamy opony na zimowe wtedy, gdy średnia dobowa temperatura kilku kolejnych dni spada poniżej 7oC. Doświadczenie pokazuje, że taki spadek obserwujemy pod koniec października. Natomiast wiosną wyczekujemy momentu, gdy temperatura kolejnych dni wzrośnie powyżej 7oC. W każdej z tych sytuacji powinniśmy zachować rozsądek i czekać, aż warunki pogodowe w miarę się ustabilizują. Jednak jako odpowiedzialni kierowcy powinniśmy tak postępować, aby nie dać się zaskoczyć warunkom pogodowym. Nie odkładajmy zatem wymiany opon na ostatnią chwilę i w porę skontaktujmy się z zaufanym zakładem wulkanizacji i mechaniki.