Wymieniłeś ogumienie, ale nie wiesz co zrobić ze starymi oponami samochodowymi? Zamiast podejmować pochopne decyzje i porzucać opony na nielegalnych składowiskach, lepiej abyś przewiózł je w wyznaczone do tego miejsce.

Zużyte opony a środowisko naturalne

Opony samochodowe to produkty, które mają duży wpływ na środowisko naturalne. Substancje chemiczne zawarte w mieszance gumowej rozkładają się nawet przez 100 lat, dlatego producenci i dystrybutorzy ogumienia mają prawny nakaz odzyskiwania większej części tonażu opon i poddawaniu ich recyklingowi.

Recykling ogumienia niesie za sobą wiele korzyści. Zużyte opony mogą być wykorzystane przy produkcji różnego rodzaju części eksploatacyjnych m.in. dywaników, wycieraczek oraz uszczelek. Co ciekawe, mogą również służyć jako granulat do produkcji asfaltu wykorzystywanego w czasie budowy infrastruktury drogowej.

Uwaga! Stare opony są często wykorzystywane do generowania energii cieplnej! Aby zapobiec emisji trujących substancji do atmosfery, ogumienie jest palone w specjalistycznych piecach wyposażonych w filtry blokujące emisje szkodliwych związków chemicznych.

Opony w dobrym stanie technicznym – ponowne wykorzystanie

W przypadku lekko zużytych, kilkuletnich, opon można przeprowadzić procedurę bieżnikowania, czyli nakładania nowego bieżnika na stare ogumienie – tym sposobem opony zyskują nowe życie i mogą być użytkowane przez kolejne lata.

Gdzie pozostawić stare opony?

Większość kierowców pozostawia stare ogumienie w zakładzie wulkanizacyjnym przy okazji wymiany opon na nowe. Warto jednak pamiętać, że wulkanizator może odmówić przyjęcia opony (większość zakładów ma w swojej ofercie usługę utylizacji za niewielką opłatą). innym sposobem na pozbycie się opon jest dostarczanie ich do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub do Centrum Utylizacji Opon (w obydwu przypadkach bezpłatnie). Jeżeli opony są w stosunkowo dobrym stanie można pomyśleć o ich sprzedaży lub oddaniu do firmy świadczącej usługi bieżnikowania ogumienia.